Teleteknik Home
0 352 339 21 21

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye düşünürken;  kanepe alırken nelere dikkat etmeliyiz, en iyi sünger kaç dansite, koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sert koltuk mu yumuşak koltuk mu, koltuk sünger çeşitleri, koltuk süngeri nasıl olmalı?

Huzur bulmak, sağlıklı kalmak, yaşanabilir bir hayat sürmek ve misafirlerimizi rahat ettirebilmek amacıyla evimizi çeşitli nitelikteki mobilyalarla donatırız. Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye düşünürken;  kanepe alırken nelere dikkat etmeliyiz, en iyi sünger kaç dansite, koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sert koltuk mu yumuşak koltuk mu, koltuk sünger çeşitleri, koltuk süngeri nasıl olmalı? gibi bir yığın soruya cevap veya çözümler ürettiğiniz zaman karar vermek daha kolay hale gelecektir.

Sadece duvarlardan ve inşaat bölümlerinden ibaret olmayan, bunlardan çok daha farklı anlamlar içeren evimizi; yuva yapan, huzur, sağlık, mutluluk ve sımsıcak bir atmosfer oluşturan unsurlardan biri de mobilyadır.

İnsan hayatında belki bir kaç kez alınabilen mobilyanın uzun yıllar boyunca kullanılacağı göz önüne alındığında mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler çok daha fazla önem kazanmaktadır.

Uzun yıllar boyu yürüdüğümüz hayat yolculuğunda bize konfor, estetik ve kullanım kolaylığı ve rahatlığı sunmasını istediğimiz mobilyalardan yuvamıza tarz oluşturmasını, bizi rahat ettirmesini, gözümüze hoş görünmesini, misafirlerimizin de beğenisini kazanmasını isteriz. Mobilyadan o kadar çok beklentimiz var ki mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler için bir liste yapmak belki de yolumuzu kolaylaştıracaktır.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanepe alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Mobilya alırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda söyleneceklerle kanepe alırken nelere dikkat etmeliyiz için söylenecekler arasında çok büyük fark yoktur. Kanepede; kullanılacağı odanın biçimi, hacmi, tarzı, fonksiyonu ve sağlayacağı katkı biraz daha ön plana çıkmaktadır.

Kanepe genel olarak oturma odasında veya bulunduğu herhangi bir yerde günlük kullanımlar amacıyla satın alındığı için dayanıklılığı, ergonomisi, kumaşın kalınlığı, kalitesi, özellikle sağlam iskelet yapısı ve boyutları daha bir dikkat edilmesi gereken hal alıyor. Evde küçük çocukların ve patili dostların bile bulunması kanepe alırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda önemli bir ayrıntıdır.

Koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bu listede dekorasyona uygun olması, fiyatının ve kullanım kolaylığı gibi fonksiyonlarına da dikkat etmek gerekir. Sert ve yumuşak koltuk arasındaki tercih kullanıcıların beklentileriyle ilgilidir.

Sert koltuk mu yumuşak koltuk mu?

Sert koltuk mu yumuşak koltuk mu ikileminde koltuk alırken 4 faktörü göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle koltuğa şeklini verecek, dayanıklılık ve sağlamlık sağlayacak iskeleti, konfor ve rahatlık sunacak sünger yoğunluğu, kalitesi, estetiği ve bakımını en etkili boyuta taşıyacak kumaşı ve en nihayetinde kullanım kolaylığı ve fonksiyonlarıdır.

Sağlık açısından dayanıklı bir iskeleti kuşatan kas dokusu gibi koltuk için de sünger yoğunluğu ve kalitesi önemli bir tercih nedenidir. Yumuşak yataklar nedeniyle yaşanılan bel ve sırt rahatsızlıkları aynı şekilde yumuşak süngerli koltuklar için de geçerlidir.

Sert koltuk mu yumuşak koltuk mu sorusuna aradığınız cevapta sert koltuğun dayanıklılığını, yumuşak koltukların kısa ömürlü oluşlarını, yumuşak koltukların rahatlığını, 32-36 dansite sünger bilgisini aramak gerekir.

Rahatlık ve konfor sağlayan yumuşak koltuklar günün yorgunluğunu atmak, rahatlamak, uzanıp televizyon izlemek, keyifli birkaç saat geçirmek için idealdir. Buna karşılık dayanıksız, sürekli düzenlemek, kumaş ve sünger bozulmalarını da gidermek için ek çaba gerektirir.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sert bir koltukta taş üstünde oturuyormuş gibi huzursuz olmaktansa birkaç saatlik rahatlık için gereken neyse yaparım düşüncesindeyseniz Sert koltuk mu yumuşak koltuk mu için cevabınız ve tercihiniz bellidir.

Kaliteli, estetik, rahat ve şık görünümlü bir koltuk satın almak için koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler konusundaki ayrıntıları gözden kaçırmamak gerekir.

Aynı mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusuna aradığımız cevaplar gibi öncelikle tarzınızı, koltuktan ne beklediğinizi, nasıl, nerede kullanacağınızı, sağlam, dayanıklı iskelet yapısını, boyutlarını ve ölçülerini, yay sistemini, sünger çeşitlerini, kalitesini, yoğunluğunu, kumaşının cinsini,  rengini,  minderini, kırlentini, yastığını, sertliğini ve yumuşaklığını belirlemeniz vereceğiniz kararın doğruluk derecesini artırır.

Dinlenmek, rahatlamak, konforlu bir zaman geçirmek için rahat, yumuşak, keskin hatlardan uzak, odayı doldurmayan, boş da göstermeyen, renk, boyut ve ölçüleriyle uyumlu; dayanıklı, kedi ve köpeğinizin zarar veremeyeceği, silinebilir, leke tutmayan, yönsüz, boncuklanma ve sürtünme direnci yüksek kumaşla giydirilmiş olması büyük avantajlar sağlar.  

Sert koltuk mu yumuşak koltuk mu arayışının da bir karara bağlanması iyi olur. Kaliteli, minderi, kırlenti, yastığı ile çökme yapmayan sünger kaplanmış bir koltuk tercih edilebilir.

Koltuk sünger çeşitleri

Koltuğu ayakta tutan, konfor kazandıran bir faktördür. O zaman koltuk süngeri nasıl olmalı sorusuna cevap aramalıyız? Sünger; elastik dağılmayan, şeklini kolayca kaybetmeyen, vücudu saran, rahatlatan ve destekleyen bir malzemedir.

Koltuk süngeri nasıl olmalı

Süngerin kalitesi ise hammadde yoğunluğunu ifade eden dns yani dansitesi ile ölçülür. Yüksek dansite dayanıklı ve uzun ömürlü; düşük dansite; çöken, şekli ve kumaşı bozulan, konforunu kaybeden anlamını taşır.

Koltuk sünger çeşitleri de,  15 - 32 DNS arasındaki konvansiyonel yumuşak; 30-35 DNS arasında; HR ise elastikiyet, konfor ve sağlamlığı, rahatlığı, şeklini koruma yeteneği yüksek; soft da çok yumuşak, rahatlık amaçlı kullanılan sünger olarak sayılabilir.

32 DNS sünger nedir

Genellikle 32 DNS sünger nedir, diye sorulmaktadır. 32 DNS sünger nedir sorusunun en kapsamlı ve anlaşılır cevabı; yumuşaklık, konfor ve dayanıklılık gibi sert koltuk mu yumuşak koltuk mu, koltuk süngeri nasıl olmalı? sorularına aranan cevapların koltuk sünger çeşitleri için sahip olunan bütün avantajların en yoğun halini taşımasıdır. 

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi sünger kaç dansite

Böylece en iyi sünger kaç dansite sorusunun cevabı da kullanıcının beklentilerine göre belirlenecektir. Yumuşaklık, konfor, dayanıklılık, şekil koruma, uzun ömür gibi beklentiler en iyi sünger kaç dansite rakamını ortaya koyar.

Uzun süre birlikte olmayı düşündüğümüz ev arkadaşlarımız, ev dostlarımız olan mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler ve özellikleri nelerdir?

Öncelikle; ne istediğimize, evimizde nasıl bir görünüm oluşturmayı planladığımıza, bizi yansıtacak, gönlümüzü aydınlatacak, ferahlık sunacak bir stile, tarza karar vermeliyiz. 

Mobilya tek bir parçadan oluşmayıp,  yemek odası, yatak odası, salon, oturma odası, mutfak, büfe, sehpa, koltuk takımları gibi parçaların oluşturduğu bir koalisyon olduğu için genel anlamda birbiriyle uzun ömürlü uyum sağlayacak, belli tarz ve modaya uygun olarak seçilmelidir.

Klasik ve modern başta olmak üzere çok çeşitli tarzları yansıtan mobilyaları zevkinize göre bir araya getirerek yuvanızın rengini, ahengini, ambiyansını oluşturursunuz.

Mobilya seçiminde bir tarz belirlemek, tercih yapmakta boğulabileceğiniz alternatiflerin sayısını önemli miktarda azaltacak ve sizi rahatlatarak bir sonraki adım için daha kolay seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Bir sonraki adım ise şimdi yaşadığınız ve ilerde yaşama ihtimali olabilecek yaşam alanlarında mobilyaları kullanılacağınız alan, boyut ve ölçülerini dikkate almaktır.

Evleniyorsanız, yeni ev aldıysanız, başka bir eve taşınıyorsanız, kiracıysanız bu gibi durumlar çerçevesinde değişik mekanlarda yaşayabilirsiniz. En az gelecek 15 yılı düşünerek mobilyanın kullanılacağı yerin büyüklüğünün mobilya boyutlarıyla uyumlu olması gerektiğini unutmayın.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilyayı kullanmayı düşündüğünüz alanın büyüklüğü ve boyutlarıyla mobilyanızın boyutları birbirine ters orantılı olmamalıdır. Küçük bir salona, yatak odasına geniş takımlar aldığınızda hayatınızı kendi ellerinizle zor hale getirmiş olursunuz.

Değişen yaşam biçimlerini de dikkate alarak, günlük yaşanılan mekanın bile misafir odasının içinde yer aldığı, oturma odası-salon iç içeliği gibi dönüşümleri de göz önünde bulundurarak fonksiyonel ve estetik özellikli bir tercih yapmak akıllıca olur.

İşin içine matematik ve geometri bilgilerinizi de katarak; mobilyaların boyutlarına, kaplayacağı alanlara, boşluklara, kullanışına, ölçülerine dikkat ederek satın alma kararını vermek gerekir.

Mobilyaları kullanmayı düşündüğünüz alanın yerleşim planını, geçiş alanlarını ve boşlukları, sabit mobilyaların yerlerini, pencere yanlarını çizin. Geçiş alanlarını,  kapaklı parçaların açılmasını engellemeyecek payları hesaplayın.

Tarzınızı, stilinizi belirlediniz, aldığınız ölçü ve boyut bilgileriyle hangi parçayı nereye yerleştireceğinizi de kararlaştırdınız. Peki, mobilyanın yapıldığı malzeme, dayanıklılığı, sağlamlığı, ahşap mı, metal mi, kumaşları deri mi, kadife mi, nubuk mu olacağına karar vermek de çok önemli bir ayrıntıdır. Tarzınıza göre malzemenin özelliklerini tespit etmelisiniz.

Mobilyanın; görüntüsünü, estetiğini, konforunu, uyumunu etkileyen faktör kumaşın; rengi, malzemesi, temizlenme özelliğidir. Günün trendlerinden bir donanım, modayı yansıtan bir kombin, çağdaş çizgiler keyfinize keyif katar. Boya, duvar kağıdı, parke gibi sabit ev donanımları mobilyanın renk ve desenleriyle, mobilya ve özellikleri birbirine destek olmalıdır.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilyalarınız, tarzınıza, zevkinize uygun olsun ama mobilyalarınız; hayatınızı kolaylaştıracak, yuvanızı toparlayacak, düzene sokacak, başka ihtiyaçlar doğurmayacak nitelikte olmalıdır.

Mobilyaların kendi fonksiyonlarının yanında ekstra donanımlara da sahip olması sağlanacak faydayı artırır. Yatak ve baza altı dolaplar, çekmecelerin düzen, saklama ve ferahlık sağlaması gibi aynaların da genişlik ve ferahlık hissi vermesi mobilyaların ek faydalarıdır.

Dolap kapakları, sürgü ve çekme rayları, açma kapama düğmeleri, ayakları, kolları çalışır durumda ve sağlam olmalıdır.

WhatsApp WhatsApp