Teleteknik Home
0 352 339 21 21

Yurtdışına Mobilya Gönderen Firmalar

Türkiye uluslararası ticaretin ve buna bağlı olarak uluslararası taşımacılığın arttığı ve geliştiği ülkelerden biridir.

Yurtdışına mobilya gönderen firmalar

Türkiye uluslararası ticaretin ve buna bağlı olarak uluslararası taşımacılığın arttığı ve geliştiği ülkelerden biridir. İhracatı artan Türkiye’nin mobilya sektöründe de aynı nitelikte önemli hareketlilik göze çarpmaktadır. Mobilya ihracatı toplam ihracatın içinde dikkat çeken bir noktaya gelmiştir. Bu gelişmelerin içinde yurtdışına mobilya gönderen firmalar da sektörde kendine önemli bir yer tutmuştur.

Son yıllarda Türkiye’deki ihracatın artması uluslararası nakliye ve kargo gönderimini yukarılara taşımaktadır. Hemen her üründe Türkiye ihracatındaki hareketlilik uluslararası ticareti ve taşımacılığı gözle görülür oranda tetiklemiştir. Üretim miktarındaki hissedilen artışıyla ihracatın lokomotiflerinden mobilya, dünyanın her noktasına satılmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte yurtdışına mobilya gönderen firmalar yüzlerce sayıya ulaşmıştır.

Yurtdışına mobilya gönderen firmalar haricinde ürettiği mobilyayı yurt içine ve yurt dışına satan bazı firmaların kendi ulaşım ağına sahip olmaları satın alma taleplerinde tercihin yurtdışına ulaşım sağlayan mobilyacılardan yana olması avantajını doğurmaktadır.

Türkiye'deki mobilya fiyat ve kalitesinin Avrupa ülkelerindekinden daha iyi olması son yıllarda Türkiye'den Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika gibi birçok Avrupa ülkesinden gelen mobilya talebini artırdı.

Yurt dışına mobilya göndermenin fiyatlandırma süreci gönderilmek istenen ülkeye, mobilyanın miktarına, gideceği ülkeye göre değişmektedir.

Amerika ve Kanada gibi ülkelere mobilya göndermenin farklı gümrük mevzuatları var. Mobilyanın metreküp hacminden bağımsız olarak bir konteyner kiralamak zorundasınız. Bir konteyner sadece bir kişi adına kiralanabiliyor. Böylece mobilyanın taşıma maliyeti gönderdiğiniz mobilyanın fiyatını aşmaktadır.

Bazı firmalar satılan ya da alınan mobilyaların bütün gümrük işlemlerini yasal mevzuatlar çerçevesinde müşterisi için üstelik fiyata dahil süreci gerçekleştiriyor. Düşünüldüğü gibi uluslararası mobilya gönderme fiyatları Türkiye’de Avrupa’ya göre daha ucuzdur.

Küçük ve rota dışı ülkelere eşya gönderilirken fiyatlandırma talebin az olması nedeniyle taşıma aracının sizin mobilyanıza özel hale gelmesi nedeniyle daha farklı bir ücret ödemeniz gerekir.

Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika gibi Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerde mobilya taşıma fiyatları daha ucuzdur.

Yurtdışına mobilya gönderen firmalar arasından nakliye firması bulmaya çalışmak nakit, vakit, enerji kaybı olurken ekstra yasal sorumluluk ve sorunlarda doğurmaktadır. Yurtdışına mobilya gönderen firmalar bu yasal sorunların çözülmesi, aşılması konusunda da hizmet vererek müşterilerinin potansiyel tercihlerine de ulaşmaya çalışmaktadır.

yurtdışına mobilya gönderen firmalar

Tüm Türkiye'ye ve Dünyanın pek çok sayıda ülkesine mobilya gönderen firmalar var. Her türlü mobilyanın gönderimini gerçekleştiriyor.
Mobilya taşımacılığında bu tecrübeli ve kaliteli firmaları mobilyalarınızı yurt dışında belirttiğiniz adrese gönderiyor.

Yurtdışına mobilya gönderen firmalar tüm organizasyonu gerçekleştiriyor.
Nakliye ve lojistik ücreti alıcı veya gönderici tarafından ödeniyor. Bu ücret mobilyanın ağırlığına, boyutuna ve gönderdiğiniz ülkeye göre belirleniyor.
Fiyatlar takımlardaki parça miktarına, alınan ve gidecek şehre göre de değişebiliyor.

Bu firmalar Avrupa ülkeleri ve tüm Dünya ülkelerine garantili ve sigortalı bir şekilde mobilyayı göndermektedir. Bu süre 15 -30 gün içinde tamamlanmaktadır. 

Mobilyayı satın aldığınız firmanın ürünü yurt dışına göndermesi yani uluslararası taşımacılık yapabilmesi için CMR belgesine sahip olması gerekir. Yurtdışı eşya taşımacılığı uluslararası bir antlaşma olan CMR’ye uygun olarak yapılmak zorundadır.

Mevzuatlarımıza göre ihracat yapılabilmesi, mesela üretilen mobilyanın yurt dışına gönderilebilmesi için çok sayıda belgenin hazırlanması, bürokratik işlemlerin yerine getirilmesi şarttır.

Çok kısa başlıklar halinde bile yazdığımızda bu belgeler sayfalarca yer tutmaktadır:

Gümrük beyannamesi, ihracatta gümrük mevzuatı uyarınca doldurularak ilgili ihracatçı birliği tarafından onaylanmasından sonra gümrük idaresine sunulan belgedir.

Ticari Fatura

Menşe Şahadetnamesi, ihracata konu olan malların üretim yerini gösteren belgedir.
A.TR Dolaşım Belgesi, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında katma protokol hükümleri gereğince, ülkemizden Birliğe üye ülkelere ihraç edilen ve gerekli gümrük muafiyetinden yararlanılması için tanzim edilen belge A.TR Dolaşım Belgesi'dir.
EUR.1 Dolaşım Sertifikası, EFTA ülkelerine, Avrupa Birliği ile demir çelik ürünlerinde (AKÇT ürünleri), Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmaları imzaladığı ülkelere yapılan ihracatta ve Avrupa Birliği'ne yönelik tarım ürünleri ihracatında düzenlenen belgedir.
Tedarikçi Beyanı, Türkiye ile Topluluk arasında ticarete konu Pan-Avrupa Menşe Kümülasyonu kapsamı eşyanın menşeini gösteren belgedir.
EUR-MED Dolaşım Sertifikası, PAAMK (Pan Avrupa Akdeniz Kümülasyonu)'a taraf ülkelere ilgili ürünlerin ihracatında kullanılan menşe ispat belgesidir.
Kontrol Belgesi, geleneksel tarım ürünlerimizin dış ülkelerdeki itibarını muhafaza etmek ve istikrarlı pazarlar yaratmaktır.

yurtdışına mobilya gönderme fiyatları

Sanayi Sicil Belgesi,

Radyasyon Analiz Belgesi, ihracatçı firmalarımızca Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun ilgili birimlerinden ithalatçı ülke makamlarına sunulmak üzere temin edilmektedir.
Analiz Belgesi, ithalatçı veya kamu kuruluşlarının ithal edilecek malın niteliğinin veya saflığının bilirkişi tarafından belirlenmesini gerekli görmeleri durumunda, mala ait numunenin bağımsız kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan analiz sonucunu gösteren belgedir.
E 1 Laminat Parke Belgesi
Laminat parke bileşenlerinde sağlığa zarar verecek madde olmadığını, olsa bile bu miktarın uluslararası standarda uygun olduğunu, sağlık için bir problem teşkil etmediğini gösteren belgedir.
Gözetim Belgesi, gönderilen malın ithalatçının siparişine uygun olup olmadığını araştıran bir gözetim şirketinin hazırlamış olduğu bir belgedir.

 • FSC Orman Koruma Konseyi Sertifikası,
 • Sigorta Belgeleri,
 • Sigorta Sertifikası,
 • Sigorta Poliçesi,
 • Taşıma Belgeleri
 • Deniz Konşimentosu,
 • Havayolu Konşimentosu,
 • Havayolu Taşıma Senedi,
 • Demiryolu Hamule Senedi,
 • Karayolu Taşıma Belgesi,
 • Nakliyeci Makbuzu,
 • FİATA Tesellüm Belgeleri,
 • Paket Postası Makbuzu,
 • TIR Karnesi,
 • Çeki Listesi,
 • Koli Listesi,

Bunların en öncelikli belgelerdir.

CMR belgesi de, karayolu taşıma belgelerinden biridir. CMR’nin uygulanabilmesi şartlar bağlıdır: Taşıması yapılacak eşya olmalı, belirlenmiş araçlarla yapılmalı, eşyanın alındığı ve teslim edileceği yer iki devlet içinde olmalı, devletlerden en az birinin de CMR’ye taraf imzası bulunmalı, ücret karşılığı taşıma sözleşmesi olmalıdır.

Mobilya üreticisi, satıcısı veya satın alan müşteri olarak bu gerekli belgeleri sağlanamıyorsa satış ve taşıma riskli bir duruma girer.

Yurtdışına mobilya gönderme fiyatları

Yurt dışına mobilya göndereceğiniz zaman bazı firmalar fiyat vermede zorlanabilir. Sigorta masrafları, otoban ücretleri, gümrük vergilerinin belirsizliği, bazı ek vergiler bazı gümrük vergilerindeki muafiyetler fiyatlandırmayı zorlaştırabilir.

Yurt dışına göndereceğiniz mobilyaları uluslararası teslim yapma imkanı olan, garantisi ile taşıma işlemi yapan firmalardan alış veriş yapmak avantajlıdır.

Yurtdışına mobilya göndermek,  uluslararası nakliye yapmada mobilyalar m3 üzerinden hesaplanır. Yurtdışına mobilya gönderme fiyatları alınacak ve taşınacak yere göre değişir. Mobilya sökme-kurma işlemleri de fiyatı artırır. Avrupa’ya mobilya gönderme durumunda yurtdışına mobilya gönderme fiyatları diğer ülkelere göre daha uygun ucuzdur. Gümrük kısıtlamaları, farklı vergi ve gümrük masrafları Avrupa dışındaki ülkelerde fiyatı yukarı doğru taşır.

Sürekli yurtdışına mobilya gönderen firmalar fiyatlandırmaları önceden tespit ederek ekstra ücret talep etmez. 

yurtdışına mobilya gönderen firmalar

Almanya’ya Mobilya Göndermek Kolay mıdır?

Türkiye’deki mobilya üreticileri firmalar ve taşımacılık şirketleri genel olarak Almanya’ya mobilya göndermek için Türklerin yoğun yaşadığı Düsseldorf, Köln, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Berlin, Münih, şehirlerinde hem şubeler açmakta, hem de depolar kurmaktadır. Üstelik bu şehirler geçiş güzergahları üzerinde yer almaktadır. Bu şehirler yoğun olarak Türkiye’den düğün paketi, koltuk takımı, yatak odası ve yemek odası talep etmektedir.

Almanya’daki bu şehirlerin taşımacılık firmalarnın rotalarında yer almasıyla birlikte yoğun talep Almanya’ya mobilya göndermek amacıyla yapılan işlemleri kolaylaştırmakta ve maliyetleri de aşağı çekmektedir.

Almanya’ya mobilya göndermek gibi Fransa’nın Paris, Marsilya, Bordeaux, Lyon, Nice, Lile, Strasbourg şehirlerine de kolay mobilya gönderimi yapılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı gümrükleme fiyatlara dahil ediliyor.

Dünyanın en büyük mobilya çarşısı Masko Mobilya Kenti’ndeki firmalar başta olmak üzere Türkiye’nin mobilya üssü olmuş şehirlerindeki bütün yurt dışına mobilya gönderen firmalar bu süreci yıllardır uygulamaktadır.

Mobilya teslim almaya gelen ekip parçaları paketliyor, etiketleyip listeliyor, depoya taşınıp gideceği ülkeye göre taşıma planlaması yapılıp araca yükleniyor. Gümrük ve tarama işlemleri için Gümrükleme bölgesinde tamamlandıktan sonra yola çıkarak Almanya'daki dağıtım merkezlerine bırakılır.

almanyaya mobilya gönderme

Son zamanlarda uluslararası nakliye ve kargo gönderimi arttı. Bu işi yapan çok sayıda nakliye firması ve uluslararası kargo şirketi var. Yeni mobilya alacaksanız yurtdışına ulaşım sağlayan mobilyacıları tercih edin. Nakliye firması ayarlamaya çalışmak hem nakit hem de vakit kaybı olacaktır. Yurtdışına mobilya gönderen firmalarda güven ve kalite arayın.

Mobilyalarınızı satın alacağınız firma size gerekli belgeleri sağlayamıyorsa alışveriş yapmayın.

WhatsApp WhatsApp