Teleteknik Home
0 352 339 21 21

İnegöl Sandalye

Ev ve iç mekânların donanımı çok önemlidir. Yeni baştan veya yenileme amacıyla da olsa, misafirlerin ve ev sahiplerinin memnuniyetini sağlamak, yakışanını almak için planlama doğru biçimde yapılmalıdır. İnegöl sandalye; estetik, dikkat çekici, zarif, rahatlatıcı ve dayanıklı özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden ve diğer modellerden farklı olduğu için ticareti canlı ve süreklidir.

Ev veya diğer iç ve dış mekanların donanımı için uygun sandalye seçimine özen gösterilmeli, dikkat edilmelidir. Sandalye; dekorasyonun diğer parçalarına, diğer parçalar da sandalyeye göre gözden geçirilerek seçilmelidir. İnegöl sandalye görünüm ve tasarım itibarıyla uyumlu özellikler taşımaktadır. Bu özellikler alış-verişlerde karşılaştırma imkanları da sunmaktadır.

İnegöl Sandalye modelleri

Kaliteli, estetik, dikkat çekici, şık sandalye modelleri tercihiyle hem kullanıcıların hem de misafirlerin rahat etmesi ve kendini iyi hissetmesinde İnegöl sandalye modelleri beklentileri rahatlıkla karşılayabilir. Satın aldığınıza değer.

Sandalye modelleri tercihinde ürünlerin; dayanıklı, günlük kullanım için kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. İnegöl sandalye modelleri dayanıklı ve günlük kullanıma uygundur. Rakipleriyle ve alternatifleriyle kıyaslandığında kazançlı bir ticaret fırsatı sunar.

Ahşap sandalye modelleri

İnegöl sandalye seçerken öncelikle istediğiniz tarza karar vermeli, klasik veya modern tarz isteğinizi belirlemelisiniz. Ardından Ahşap sandalye modelleri için malzeme tercihinde dikkat etmeniz gereken püf noktalara özen göstermelisiniz:

İnegöl sandalye iskelet yapısı iyi ve kaliteli olmalıdır.

Ahşap sandalye modelleri seçiminde yıllarca kullanabileceğiniz dayanıklı alternatifleri değerlendirmelisiniz. Ahşap sandalye modelleri için kullanım süresinin uzunluğu iskelet yapısına bağlıdır. Bu nedenle ahşap sandalyenin iskeletinde kaliteyi belirleyen faktör meşe, ceviz, kayın gibi dayanıklı ağaç türlerinden üretilmiş olmasıdır.

Ahşap sandalye modelleri İnegol için

Ahşap sandalye modelleri İnegol, kullanılabilir, sadeliği, sağlamlığıyla seçilebilir tasarımlar olarak dikkat çeker. Yüksek kalite standartları, modelleri, çeşitleriyle İnegöl sandalye takımı, estetik ve şık özellikleriyle de ön plana çıkar.

Rahat oturumu, iskeletin meşe, ceviz, kayın gibi sağlam dokuya sahip ağaçlardan yapılması da ahşap sandalyenin önemli özelliklerindendir. Ahşap sandalye modelleriyle uyumlu renkli kumaştan yapılan minderi, sırtı ve oturumu rahatlık sağlar.

Dekorasyon işlemlerine başlamadan önce belirlemeniz gereken tarz ve bütünlüğü göz önünde bulundurarak alanınıza göre ahşap sandalye model ve çeşitleri tercih etmek gerekir. Bu noktada yapacağınız seçimde ahşap sandalye modelleri İnegöl için yüksekliği de ağırlayacağınız misafirlere ve kullanıcılara uygun olmalı rahatlık sağlamalıdır.

Ahşap sandalye model ve çeşitleri; kare, dikdörtgen, yuvarlak gibi çeşitli geometrik biçimlerde yapılmaktadır. Bu noktadaki tercihlerinizi de kullanacağınız mekân genişliğine göre yapmalısınız.

Küçük, hareketli mobilya çeşitlerinin alanı doğru kullanmayı gerektirdiğini, büyük olanların da alanı daraltarak hareket alanını kısıtladığını akıldan çıkarmamak gerekir. Böyle durumlarda modern model ve çeşitleri tercih etmek daha ideal dekorasyon sonuçları doğurur.

Yaz aylarında açık ve dış alanlarda kullanacağınızı da göz önünde bulundurarak ahşap sandalye çeşit ve modellerinin; hava şartları, dış etkenler ve taşıma işlemleri için de dayanıklı niteliklere sahip olması, uzun süre kullanıma uygun olması gerekir. Güneşli havalardaki aşınmalara, nem, ani yağmur, rüzgâr gibi durumlara karşı performansı da tercihinizde önemli etkenler olmalıdır.

Kalabalık aileler ve mobilyaların çok sık kullanıldığı durumlarda; taşıma esnasında çarpmalar, sürüklemeler ve kazalar nedeniyle lekelenme, yemek artıkları, sıvı dökülmesi nedeniyle ahşap sandalyenizin temizlenmesinin kolay olması da önemlidir. Bu nedenle leke tutmayan, nemden, su ve diğer içeceklerden etkilenmeyen model ve çeşitlere yönelmek gerekir.

Ahşap sandalye modellerinde her dönemde kullanabileceğiniz görünüme sahip çeşit ve modellere yönelmek size daha büyük faydalar sağlar. Bunun için; ahşap sandalye seçerken sık kullanıma göre rahatlığına dikkat etmelisiniz.

Kullanacağınız alanlarla bütünleşecek ebatlarda, hareket imkanı sağlayacak nitelikleri tercih etmek, genel dekorasyonunuza uygun, estetik, temizlemesi kolay, leke tutmayan alternatifleri dikkate almalısınız.

Tabii ki ahşap sandalyenin çekici görünümü, güzel görüntüsü, rengi, ayakları hoş olmalıdır. Sandalyeler misafirlerin memnuniyetinde en ön plandaki mobilyalardandır. Misafirlerin özelliklerine uygun model ve çeşitler tercih edilmeli, zaman içinde kalitesinden ödün vermemelidir.

Misafir, rahat edebileceği, huzur bulacağı, dinlenebileceği, keyifli vakit geçirebileceği ortamlarda ağırlanmayı bekler. Ahşap sandalyeler, misafirlerinizin özelliklerine hitap eden modeller olmalıdır. Misafirlerin uzun süre kalabileceği göz önünde bulundurularak sıkılmayacağı, bacak, bel ve sırt ağrılarına neden olmayacak modeller seçilmelidir.

Geniş mekân için büyük boyutlu sandalyeler, küçük olanlar için; yumuşak hatlı, kolsuz ve açık renkli sandalye modelleri tercih edilmelidir.

İnegöl sandalye fiyatları

Bir ürünün, sayısı, içeriği, parçalarının niteliği, ekleme veya azaltma yapabilme gibi özellikleri fiyatlarında belirleyici unsurlardandır. İnegöl mobilya sandalye fiyatları da yapacağınız tercihlere göre belirlenmektedir. İnegöl mobilya sandalye fiyatları alış veriş yapılan ortamlara göre satıcıyla gerçekleştireceğiniz görüşmede tercihlerinize göre netlik kazanacaktır.

İnegöl mobilya sandalye fiyatları, farklı çeşit ve modellerin, özelliklerin karşılaştırılmasıyla fiyat bilgisi bir fikir verebilir hale gelecektir.

İnegöl Sandalye'nin Hikayesi

Türkiye’de coğrafi konumu itibariyle çeşitli ağaç işçiliği konusunda İnegöl önemli bir konuma sahiptir. İnegöl; kahveler, parklar, bahçeler ve evler için üretilen sandalyelerin üretim merkezi olarak bilinir.

1933 yılında İnegöl’de su gücüyle çalışan sekiz sandalye fabrikası vardı. 1934 yılında İnegöl’e elektriğin gelmesiyle de dört yeni imalathane daha kurularak sayı 12’ye ulaşmıştı.

Bu işletmelerde sarı renkte üç çeşit olarak üretilen sandalyeler, İnegöl’ün meşhur çift atlı arabalarıyla Bursa’ya ve Karaköy tren istasyonuna götürülerek çeşitli illerdeki alıcılarına ulaştırılırdı. Önceki yıllarda da sandalye İnegöl’den alınırdı. Sandalyenin adı bile ‘İnegöl Sandalyesi’ idi.

İnegöl sandalyesinin 1930’lu yılların başından itibaren ulusal yayın yapan gazetelerde ‘Meşhur İnegöl Sandalyesi’ reklamları da yapılırdı.

Türkiye’nin en tanınmış sandalye üretim merkezi İnegöl’deydi. Ülkemizin her köşesindeki; ev, işyeri, park ve bahçeler İnegöl’de üretilen üç çeşit sarı renkli sandalyelerle donatılırdı.

1930’lu yılların başında sandalye fabrikaları, İnegöl’ün içinden geçen akarsuların akışından elde edilen hareket enerjisi ile çalıştırdıkları el yapımı bıçkı, planya gibi aletler ile üretim yapmaktaydı.

Üretim miktarları fazla değildi. Üretilen sandalyeler İnegöl ve çevresine ancak yetiyordu. İşletmeler daha çok aile bireyleri ile çalışır, bir taraftan da çiftçilik işleriyle uğraşılırdı. Tahıl, meyve, sebzenin yanında tütün ve kozacılık çok yaygın olarak yapılırdı.

1932 yılında; İnegöl’de dört sandalye fabrikası vardır. Bu dört sandalye fabrikası, İnegöl’ün meşhur sarı renkli normal sandalyelerini üretirdi. Bu fabrikalarda üretilen sarı renkli normal ağaç sandalyeler çevre ilçelere, Eskişehir, Adapazarı, Ankara, Konya gibi illere gönderilirdi.

İnegöl sandalyesi, 1930’lu yılların başından itibaren önce Bursa, daha sonra da yakın illerde çok meşhur olmuştu. 1930 yılların başında, Uludağ ve Karabel Ormanları Kereste Şirketi işlenmiş, biçilmiş kereste üretimi yapıyordu.

Burada üretilen işlenmiş kereste, sandalye üreticilerinin üretim kapasitelerini yükseltti. Böylece daha fazla istihdam ve daha çok üretim yapılırken İnegöl sandalyesi meşhur oldu.

1930’lu yılların başında İnegöl’de elektrik olmadığından işletmelerde buhar gücüyle, su gücüyle çalışan makinelerle ve petrolle çalışan küçük motorlardan elde edilen elektrikli makinelerle sandalye üretimi yapılırdı. Şehir merkezinde elektrik yoktu.

İnegöl sandalyesinde çığır açan olay Hazeran tipi sandalye üretimi

İnegöl sandalyesinde önemli bir çığır açan olay; Cerrah Köyü’nde daha önce kurulmuş ve su gücüyle çalışmakta olan bir fabrikada 1934 yılı başından itibaren Hazeran tipi sandalye üretimine başlanmasıdır.

İnegöl sandalyecilerinin ayakları üzerine kalktığı yıl:1935

1935 yılı İnegöl sandalyecilerinin ayakları üzerine kalktığı yıl olur. Önemli bir işkolu haline gelen sandalyecilik, gün geçtikçe de önemini ve değerini artırarak ülke çapında da beğenilir ve istenir hale gelmesiyle üreticiler yeni pazarlar aramaya başladı.

İzmir Fuarı İlgiyi Artırdı

İzmir’de açılan fuar, İnegöl sandalyelerine olan ilgiyi arttırır. Pazar alanı her yıl genişler. Her yıl sandalyecilerin sayısında ve bu alanda çalışanların sayısında da artışlara yol açar. Aslında bu uluslararası fuara katılım, 1950’lerde oluşacak İnegöl mobilyacılığının da alt yapısı ve ayak sesleridir.

1939 yılında İnegöl’de; buhar gücüyle çalışan ve yıllık 7000 m3 işlenmiş kereste üreten, buhar gücüyle ve elektrikle çalışarak yılda 95.000 sandalye üreten toplam beş sandalye fabrikası ile sekiz adet kereste imalathanesi vardır.

1939 yılı itibariyle İnegöl’den, 9860 m3 işlenmemiş kereste, 3950 m3 işlenmiş kereste ile 200.000 adet sandalye üretilerek ihraç edilmiştir

Nihayet 1955 yılında, sandalyecilerin sayılarında hızlı artış olur. Bir araya gelerek dernek kurmak ve bu dernek vasıtasıyla devlet ormanlarından daha fazla yararlanmak ve meslek dayanışmasını sağlamak amacıyla, sandalyeciler cemiyeti adıyla örgütlenirler.

1956 yılında İnegöl’de yıllık sandalye imalatı 300.000’e ulaşmıştır. 1950-60 arasında sandalyecilik çok hızlıydı. 1964 yılından itibaren İnegöl’ün markası olan sandalyenin yerel gazetelerde reklamları vardır.

Bugün sandalye yapan İnegöl’ün çok ünlü sandalye fabrikaları vardır. Hatta bazı firmalar Türkiye’nin ulusal mobilya markalarına sipariş üzerine sandalye üretmektedir. İnegöl’ün bu ünlü firmaları yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen fuarlara katılmakta, fuarlardan aldıkları bilgi ve tecrübeleriyle yeni teknoloji transferi de dahil ihracat ürünleri geliştirmektedir.

daha fazla
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?