Teleteknik Home
0 352 339 21 21

İnegöl Mobilya Mutfak Masası

inegöl mutfak masası

İnegöl Mobilya ile ilgili her şey İnegöl’de Ali Usta ve kardeşlerinin 1935 yılında Kasımefendi Caddesi’nde kurdukları marangoz işleri yaptıkları atölyede başlamıştır. İnegöl’ün zeki ve yetenekli gençleri mobilya üretilen bir atölyeye dönüştürdükleri bu yeri Mobilya Sanat Mektebi haline getirip zamanla ürettikleri ürünleri aranır hale getirmiştir.

Belki sadece İnegöl Mutfak Masası hakkında teknik, görsel, renk gibi bilgiler almayı umuyorsunuz fakat neden özeldir ve kıymetlidir sorusunun cevabı için tarihi geçmişine bakmak bakış açınıza bir ufuk açacaktır.

Özeldir ve kıymetlidir çünkü İnegöl’deki ağaç işçiliği ile ilgili ilk bilgiler 1500’lü yıllara, kadırga küreği imalatı yapan köy kayıtlarına kadar gitmektedir. 17. Yüzyılda Evliya Çelebi’nin, mamur bir şehir olarak bahsettiği İnegöl, 18. ve 19. yüzyılda Osmanlı Devleti tersanelerinin kereste ihtiyacının karşılanmasında görev alırken 1940’lı yıllarda mobilya imalatına başlamıştır. 

İnegöl’de ağaç işlerinin çok eski bir geçmişi olduğu görülmektedir. Halk buradaki ormanlardan yüzyıllardır faydalanmış, makineli tarımdan önce de çiftçilik araçları imalatı yapan tecrübeli İnegöl ustaları hep var olmuştur.

Orman ve hammaddeyle birlikte nitelikli iş gücü yoğunluğu, mobilya sanayinin burada kurulumuna ve gelişmesine yol açarken, İnegöl Mutfak Masası üretimine de anlam katmıştır.

İnegöl'de at arabası, tahta kaşık, sandalye, çanta ve sandık imal eden bu tecrübeli, yetenekli ustalar ilk defa 1945 yılında  kendi tasarımları mobilya üretmiştir. Bilin bakalım hemen ardından ne oldu? Mobilya çeşitlerinin artmasıyla ata mesleğine sahip olan yeni ustalar; dikiş kutusu, iskemle ve koltuk gibi inovatif ürünler üretmiştir.

Ağaç işleme işlerinde geçmişten gelen birikimlerini üstüne ekleyerek devam ettiren İnegöl halkı, tecrübelerini de arttırarak Mutfak Masası üretiminde aranan aktörler olmuştur.

İnegöl’ün kalifiye elemanları ve var olan kalifiye işgücü; elektriğin yetersiz, teknolojik malzeme ve aletlerin kısıtlı olduğu dönemlerde ince el işçiliğiyle, en kaliteli malzemeyi de kullanarak sanat ağırlıklı, çok güzel ürünler ortaya koymuştur. Sanayiye geçilen dönemde ise el sanatlarıyla üretilen mobilyalar tamamen ortadan kalkmamış, endüstrinin standart üretiminin yanında, el emeği göz nuru mobilya üretimi devam etmiştir. Bunun ayrıcalığa mutfak masa takımı inegöl sahip olmuştur. İnegöl’de makineleşmeyle birlikte sanayi hız kazanmış, her cins mobilya üretilirken ince el işçiliği, estetik, nostaljik, sanat dokunuşları devam etmiştir. Bu nedenle anlamlı bir üründür, her yerde aranır, her yerde özeldir.  

18. Yüzyıl sonlarında gerçekleşen Sanayi Devrimiyle birlikte dünyada bir endüstri haline gelen mobilya üretimi 19. yüzyılda toplu üretim yöntemleri, makineleşme, yeni malzeme ve üretim yöntemleriyle yeni bir ufka kavuşmuştur. 20. yüzyılda endüstrileşmenin hızlanması, refah toplumunun oluşmasıyla mobilya artık herkesin ihtiyacı haline gelmiştir.

Günümüze yaklaşılırken mümkün olduğu kadar minimal yapıya, ihtiyaca, kullanılacağı yere ve çevreye uyum sağlayabilecek nitelikte mobilyalar ön plandayken bugün ise sağlam, uzun ömürlü, hafif ve pratik kurulabilen mobilyalar tercih edilmektedir. Nüfusun, mobilya ihtiyacının, aile yapısındaki değişimin hızlı artışı mobilya üretimindeki arz ve talebi üretim tekniklerini, estetik, görünüm, kullanım kolaylığı ve standartları sürekli dinamik tutmuş ve gelişmesine neden olmuştur. İnegöl mobilya mutfak masası da bu gelişmelere hep uyum sağlamıştır.

TOBB Kayıtlarına göre son yıllarda mobilya sanayinin istihdam sayısının illere göre dağılımına bakıldığında; İstanbul, Bursa, Kayseri, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya, Düzce, Sakarya ve Mersin sırasıyla istihdamın en fazla olduğu yerlerdir. İnegöl hariç diğer merkezler genel olarak hammaddeye uzaktır. Hammaddeye yakınlık, hammaddeyle yüzyıllardır haşir neşir olma ve kurulan dostluk İnegöl mobilyası, özellikle de İnegöl mutfak masası için marka olma yolculuğunu hızlandırmıştır.

İnsan oturma, uyuma, yeme-içme gibi ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli eşyalar yapmış, şehirleşme ve konutların başlangıcıyla birlikte ihtiyaç duyulan eşyaların sayısı ve çeşidi de giderek artmaya başlamıştır. Mobilya genel adıyla tanımlanan bu eşyaların; hammaddesi, üretim tekniği, yöntemi, tasarımı, estetiği ve görünüşü hızını hiç kaybetmeden değişim ve gelişim halindedir. Artık hayatımızın her alanında mobilyalar vazgeçilmez noktadır.

Yatma, uyuma, dinlenme, oturma, yemek yeme ihtiyaçlarının rahat ve konforlu karşılanabilmesi için farklı hammaddelerden özellikle fonksiyonel ve albenili halde üretilen mobilya; rahatımızın artırılmasına, her türlü ihtiyaçlarımızın karşılanmasına ve hayat kalitemizin yükseltilmesine hizmet etmektedir.

Günlük zamanımızın büyük çoğunluğunda kullandığımız mobilyalar hayatımızı kolaylaştırırken, bize büyük rahatlık sağlarken ruh halinizi de büyük oranda etkiliyor. Rengi, estetiği, üretildiği malzemesi, ergonomisi, şekli, açısı her haliyle hayatımıza dokunuyor. Bu kimi zaman iyi olduğu gibi kimi zaman da tarif edilemez huzursuzluğa, rahatsızlığa ve hastalıklara sebep olmaktadır.

Mutfak masası ölçülerindeki yüksekliğin, genişliğin, darlığın, oturma düzenindeki yetersizliğin ne kadar sıkıntı vereceğini bir düşünün!

Yorgun argın koltuğa ya da kanepeye uzandınız, gazetenizi ya da şimdiki genel alışkanlıkla akıllı telefonunuzu elinize aldınız, Facebook senin, İnstagram benim, Twitter da haber bakayım, şu hesapları da ödeyim derken 1-2 saat o durumda kaldınız. Kalktığınızda belinizin, boynunuzun ağrıdığını, kollarınızın uyuştuğunu, gözlerinizin karardığını fark edersiniz. Bunu birkaç kez tekrarladığınızda fıtıkla tanışırsınız. 

Yeni patronunuzu ve işteki müdürünüzü yemeğe davet ettiğinizi düşünün. Yemek masasındaki genişlik, darlık, yükseklik, huzursuz eden sandalyeler, misafirlerinizi layıkıyla ağırlamanıza engel olduğu gibi canınızı sıkıp moralinizi bozmaz mı?

İhtiyacınız olan mobilya alırken ileride bu tür sıkıntılı durumlar yaşamamak için hayatınızın her noktasına giren ve size hizmet edecek, hayatınızın her alanında kullanacağınız mobilyaları seçerken dikkatli olmalısınız. Bu seçimler öncesinde; kaliteli, estetik, sağlam, cüzdanınıza uygun olmasının yanında, kullanışlı, konforlu ve ergonomik olmasına da dikkat etmelisiniz.

İnegöl Mobilya üretirken kullanıcıların ihtiyaçlarıyla ilgili empati kuran üretici firmalar inegöl mobilya mutfak masası setleri şeklinde üretim yapmaktadır. Masası, sandalyesi, oturma minderi ve bench ile seti tamamlamaktadır. El emeği, göz nuru, el işçiliği yoğun olan mutfak masası inegöl mobilya firmaları tarafından özel ilgi bakış açısıyla üretilmektedir.

İnegöl mobilya mutfak masası modelleri tasarımcıların hayal gücüne, müşteri istek, beklenti ve trendlere göre çeşitlilik arz etmektedir.

inegöl mobilya mutfak masa sandalye takımı

Zengin alternatifler sunmaktadır. İnegöl mobilya mutfak masa takımları farklı renk seçenekleriyle size seçim şansı tanır.

inegöl mutfak masa sandalye modelleri

Bu takımın size sağlayacağı avantajlar; kaliteli, malzeme, işçilik, estetik, ergonomi, pratik, kullanımı kolay, taşınabilir, dayanıklılık olarak sayılabilir.

inegöl mutfak masası fiyatları

Fiyatlar, mutfak masası takımı içindeki seçtiğiniz; kaliteye, malzemenin cins ve niteliğine, işçilik, estetik, ergonomi, pratiklik, kullanımı özellikleri, taşınabilme kolaylıkları, dayanıklılık gibi özelliklere göre değişkenlik gösterir.

Bu ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaların başında masanın büyük ve katlanabilir yani açık ve kapalı fonksiyonlara sahip olması gelmelidir. Aynı şekilde vücut yapınıza, kilonuza, boyunuza, aile bireylerinin de genel olarak fiziksel özelliklerine uygun ve uyumlu masa özellikleri ve inegöl sandalyeler özellikle oturmanızda sorun oluşturmamalıdır.

Bu ürünleri seçerken tabii ki sadece kendiniz ve aileniz değil ağırlayacağınız misafirlerinizin de rahat edebileceği alternatif tercihlere de göz atmanız yerinde olur.

Fiziksel özellikleriniz, masa takımının fonksiyonları, misafirlerinizin ağırlanmasının yanında evinizin genel tasarımına, dizaynına, renklerine, ışık alma durumuna, kullanılacağı alan ölçülerine dikkat etmek gerekir. Burada bütüne uygun bir parça seçmek uyumsuzluğu giderir.

Evinizin tamamıyla bir bütünlük sağlamak amacıyla göstereceğiniz dikkatin yanında ruhunuzu rahatlatacak, dinginlik sağlamak için kendi renginizi tercih ederek açık renk tonlarıyla evinizde ferah bir mekan oluşturabilirsiniz. Biraz önce kısaca bahsettiğimiz gibi evinizde kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre küçük alanları daha geniş göstermek için açık renkleri, eviniz büyükse tasarım ve dekorasyon tarzınıza uygun renkleri  seçebilirsiniz.

Modül ölçülerine, genişliğine, yüksekliğine, derinliğine; masa ve sandalyelerin de modül ölçülerini gözden kaçırmayın. Özelikle masanın, sandalyelerin ayaklarının demonte olup olmadığını sorun. Sandalye sayısını, kumaşının yapısını, silinebilir olup olmadığını, ayak boyalarının fırınlı yapılıp yapılmadığını da öğrenin.

Masanın yapıldığı malzemenin cinsini, varsa kaplamasını sorun. Açık, kapalı, açılıp kapanabilir, genişleme özelliğini, ayak malzeme ve boyasını, güneş ışığına karşı tepkisini, sıcak yüzeylerle temasını, suyun uzun süreli temasını ve ıslak temizlik yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi alın.

Karar verirken; evinize, ilinize teslimat yapılıp yapılmayacağını, montaj ve kurulum işlemini kimin yapacağını, teslim süresini, teslimat ve nakliye tutarının kime ait olduğunu kesin bir şekilde sonuca bağlayın.

Alanınızın metrekaresine göre seçim yapın, alan küçükse L koltuk veya minimal tasarımlara yönelin. Geniş hacimli kalabalık mutfak masası takımı ve setlerini tercih etmeyin. Bu şartlarda az ve boyutları ortalamayı aşmayan masa ve sandalye tercih ederek alanınızı daraltmayın. Birbiriyle uyumlu, dingin, kibar olanları tercih edin.

Kalitesiz bir seçimle, masaya her oturduğunuzda pişmanlık duymayın, Ergonomik ve konforlu olmasını ön planda tutun. Fazla yer kaplayan değil bulunduğu yere uygun boyutlarda olması daha şık durur. Küçük alanlar için beyaz, krem tonları ve az parçalı açılır kapanır özelikleri seçerek ortama ferahlık kazandırın.

3 sandalyeli mutfak masası ya da genellikle 4 adet sandalyeden oluşan mutfak masalarını keşfetmeniz için sizleri Teleteknik Home mağazamıza bekliyoruz.

Etiket: inegöl mobilya mutfak masa sandalye takımı

daha fazla
WhatsApp WhatsApp